Jokaisella ekaluokkalaisella oli enintään viisi euroa käytössään.
Siinäpä oli pohtimista, mitä vitosella saa?
Ostaisinko Väinöltä eurolla jääkaappimagneetin, onkisinko eurolla, ostaisinko värikkään rannerenkaan vai herkuttelisinko Kaislan ja Saran muffineilla tai Helmin mokkapaloilla?
Alakoululaisilla on yhtenä valinnaisaineena yrittäjyys. Kurssin loppuhuipennuksena viidesluokkalaiset järjestivät ekaluokkalaisille pienet myyjäiset koulun oppilaskunnan hallituksen tilassa.
Myyjiä oli tällä kertaa neljä, Kaisla Repo, Sara Makkonen, Helmi Toivanen ja Väinö Ovaskainen.
Asiakkaita tuoreilla yrittäjillä oli parikymmentä.
Jokainen yrittäjä suunnitteli yritystoimintaa ja teki esimerkiksi omista tuotteistaan mainoksia. Helmi Toivasella yritysnimi oli Helmin Herkut.
Ostaja sai myyjältä käsin kirjoitetun kuitin, aikuisetkin tietävät, että ostoksista pitää saada aina kuitti.
Yrittäjyyskurssilla on opittu paljon
–Yrittäjyyskurssien aikana olemme käyneet lukuvuoden aikana tutustumassa juukalaisiin eri yrityksiin. Listalla on ollut muun muassa Kenkä ja vaate Miettinen Oy, K-Market Pielisherkku, Ninukka ja Ompelimo Lea. Lisäksi nuoret 4H-yrittäjät ovat käyneet kertomassa omista yrityksistään alakoululaisille. Yhteistyökumppanina ovat olleet myös Tokmanni Juuka ja Juuan Digitupa, kertoo yrittäjyyskurssin opettaja Heli Alatalo.
Alatalo kiittelee oppilaiden huoltajia, jotka ovat olleet hienosti mahdollistamassa myyjäisten järjestämistä. Kurssin aikana ei ole juurikaan ollut aikaa myytävien tuotteiden valmistamiseen, vaan oppilaat ovat tehneet tämän työn omalla ajallaan ja omissa kodeissaan.
Minna-Liisa Riestola