Juuan Reserviläiset jakoi kevätkokouksessaan huomionosoituksia. Reserviläisliiton kultaisen ansiomitalin sai postuumisti edesmennyt Harri Miettinen. Vuoden reserviläiseksi valittiin Ilkka Ämmälä ja Vuoden sissiksi Akseli Martikainen.
Yhdistyksen talous on kehittynyt positiivisesti ja jäsenmäärä on noussut hieman. Jäsenmäärä oli vuoden 2025 lopussa 84 jäsentä.
Ensi vuosi 2027 on Juuan Reserviläisten 70-vuotisjuhlavuosi.
Suunnitelmissa on useita tapahtumia, muun muassa kaikille avoin ohjelmallinen juhlatilaisuus teemalla reserviläistoiminta ennen ja nyt. Tapahtuma on messutyyppinen ja tarjolla on muun muassa kenttälounas ja elävää musiikkia.
Juhlavuoden kunniaksi on suunnitteilla myös dokumenttivideo JuuRes 1957–2027, johon kootaan aktiivisten jäsenten muistoja ja valokuvia toiminnasta vuosien varrelta. Juhlan kustannuksiin on haettu tukea Juuan kunnalta ja Riitta ja Väinö H. Bromanin säätiöltä. Lisäksi varoja on kerätty muun muassa talkoilla ja varojen keruu jatkuu.
Juuan ampumaradan pienoiskivääriradan muutostyöt ovat jo pitkällä. Tavoitteena on parantaa maansiirtotöiden avulla radan turvallisuutta niin, että sitä voidaan jatkossa käyttää nykyisen käyttötarkoituksen lisäksi sovellettuun reserviläisammuntaan (SRA), jossa ammutaan pistoolilla, kiväärillä ja haulikolla.
Avustusta muutostöihin on saatu liitolta 50 prosenttia kustannuksista. Työn on tarkoitus olla valmis lokakuussa 2026.
Viime vuonna ampumisharjoituksissa osallistumiskertoja oli 230 kappaletta. Yhdistyksen jäsenet ampuivat viime vuoden aikana noin 18500 laukausta.
Minna-Liisa Riestola