Leijonien Merja Kärkkäinen arvelee, että tämän vuodet Mualismourut ovat 38. kerta, kun tapahtuma Juuassa järjestettiin. Kaikki aikaisemmat kerrat ovat olleet Petrassa, joka myöhemmin muutti nimensä Karkuksi.
Hurjimmillaan Mualismouruissa oli yli 300 kävijää ja pitkät jonot olivat oven takana.
Mouruillan alussa Kärkkäinen mietti huolestuneena, että löytävätkö ihmiset Seurantalolle vai onko Mualismourut tapahtumana tullut tiensä päähän?
Karismaattiset Mervi Ala ja Viki Vuokkonen viihdyttivät yleisöä Maalismouruissa.
Minna-Liisa Riestola
Mualismouruista riittää tarinaa. Joskus Mualiskuisessa tapahtumassa on ollut vielä koviakin pakkasia ja välillä on liukasteltu.
–Muistan, kun eräänä vuonna oli hyvin liukasta ja minulla sileäpohjaiset korkokengät. Mieheni Seppo tuki minua, kun lähdimme Karkusta ja meillä molemmilla oli hömpsyntömpsyt vaatteet päällä. Olikohan se vuosi, kun Seppo oli Putouksen hahmo Harjakainen, Kärkkäinen pohdiskeli.
– Ja ei me ehditty kuin Shellille, niin punaiset valot olivat jo takana. Virkavalta oli seurannut meitä ja poliisi puhallutti. Poliisi piti silloin silmällä Mualismouruja. Toisen kerran keksin sitten pukeutua haamuksi, mutta se oli siinä mielessä huono idea, että aina kun piti juoda, piti nostaa koko valkoinen kaapu pois, muisteli Kärkkäinen.
Joka vuosi pukeutumisessa on ollut erit teema. Tänä vuonna teemana oli "Niin kuin silloin ennen".
– Eräänä vuonna teemana oli Ammatit areenalle ja yksi vieraista tuli jääkiekkovarusteissa! Sinä vuonna tapahtumassa oli paljon poliiseja, muisteli Kärkkäinen.
Yhtenä teemana on myös ollut Sarjakuva. Kontiolahdelta tuli porukka, joka oli pukeutunut Nalle Puh-teemalla Puolen hehtaarin metsän väeksi. Mukana olivat Tiikeri, Aasi Ihaa ja Risto Reipas.
– Joinakin vuosina ihmiset ovat panostaneet niin hyvin pukeutumiseen, että on ollut vaikea valita kolme parasta asua.
Karkun lahjakortti jäi käyttämättä
1920-luvun leideiksi lauantaina pukeutuneet Tyyne ja Martta olivat kuulemma karkumatkalla, eivätkä heti voineet sanoa oikeita nimiään. He olivat Nurmeksesta ja Petran talossa yötä. Upeat puvut oli hankittu, yllätys, yllätys, Valtimolta.
Tämä oli kaksikolle toinen kerta Mualismouruissa. Tyyne eli Tuula Kuivalainen ja Martta eli Riitta Koivunen voittivat pukupalkinnon viime vuonna. Silloin he olivat Mustia leskiä.
Maalismourujen asukilpailun voittajakaksikko dramaattiset Tyyne eli Tuula Kuivalainen ja Martta eli Riitta Koivunen.
Minna-Liisa Riestola
– Me voitimme Karkun lahjakortti, mutta Karku ehti mennä konkurssiin ennen kuin ehdittiin lunastaa se, harmitteli Kuivalainen.
Ei unta jumputukselta
Kaksi vihreää piikaa, Siviä-Unelma ja Anna-Ilona maitohinkit kourassa ja kumpparit jalassa lampsivat sisälle Timovaaran korvesta. Siviä-Unelma oli kuulemma pieniin päin ja Anna-Ilonan kumpparissa oli paikka.
Asukilpailussa palkittiin myös vihreät piiat Siviä-Unelma eli Helena Elsinen ja Anna-Ilona eli Maarit Sorjonen.
Minna-Liisa Riestola
Siviä-Unelma eli Helena Elsinen arveli, että hän on 33. kertaa Mualismouruissa ja Anna-Ilonalla eli Maarit Sorjosella kerta oli 15:s.
–Me olemme pukeutuneet vaikka miksi, olemme olleet miehiä, naisia, raksamiehiä, luolamiehiä, luolanaisia, arabinaisia, amisseja ja niin edelleen. Eräänä vuonna kun oli urheiluteema, olimme esteratsastajia keppihevosten kera ja silloin me saimme asukilpailun ensimmäisen palkinnon, lahjakortin, sanoi Elsinen.
Tämä vuoden asussa piian vaatteet ja aitan avaimet vyötäröllä ovat aarteita mummolan vintiltä.
Aina-Impi ja Ilona korjaavat meikkiä. He halusivat pysytellä tuntemattomina.
Minna-Liisa Riestola
Restonomiopiskelija Juha Hytönen Tampereelta kertoi hyväntuulisesti, että oli lauantaina narikassa sen vuoksi, että asuu harjoitteluaikana Seuran yläkerrassa eikä olisi kuitenkaan saanut jumputukselta unta. Hytönen tekee harjoitteluaan Puu-Juuan hotellin puolella.
Minna-Liisa Riestola
Toim. huom: Karkun ravintola ei ole mennyt konkurssiin, toisin kuin jutussa haastateltava sanoi. Ravintolatoiminta on ajettu alas. Väliotsikkoa muutettu 1.4. klo 12.28.