Muutama viikko sitten tuopanjokelaisten postilaatikoihin kolahti viesti, jossa ilmoitettiin kyläseuran kevätkokouksesta. Kutsun kuuli kuusi henkilöä. Kokouksessa hyväksyttiin viime vuoden kertomukset ja tilit. Tilikauden tulos oli reilut 1500 euroa.
Kokouksen avasi Tuopanjoki-seuran puheenjohtaja Onni Törrönen. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Aimo Hirvonen ja sihteerinä toimi Harri Kuiri.
Toimintakauden 2025 aikana kyläseuralla oli ollut yhdeksän eri asian ympärillä talkoita. Kyläläiset talkoilivat muun muassa Ahmanhiihdossa ja Juuka-rallissa. Ympäristöä on pidetty yhdessä kunnossa ja viihtyisänä, lisäksi polttopuut on tehty ja kylätalo pidetty lämpimänä talkoovoimin.
Talkoohenki on ollut hyvä ja siitä kiitos kaikille talkoisiin osallistujille. Tältä vuodelta Ahmanhiihdon talkoot peruuntuivat, mutta osallistumme Ahmanjuoksuun elokuussa, Onni Törrönen sanoi.
Kylätalolla järjestettiin viime vuonna oman kylätalotoiminnan lisäksi yhdeksän erilaista tapahtumaa, joihin osallistui ihmisiä muiltakin kyliltä. Suosituimpia tapahtumia olivat kuutamokävely, pelilauantai, kevätmarkkinat, äitienpäivän tapahtuma ja joulukonsertti.
Anni Keränen