Kannattava yritystoiminta on edellytys sille, että voimme rahoittaa laadukkaat julkiset palvelut ja huolehtia suomalaisten hyvinvoinnista.
Yritysten lakisääteinen velvoite on kerätä valtion toiseksi suurimmat verotulot, arvonlisäverot, valtion budjettiin. Työnantajayritykset toimittavat myös palkkojen ennakonpidätykset ja maksavat pääosan palkan erilaisista sivukuluista, nämä kaikki ilman erillistä korvausta.
Tilastokeskuksen ja EK:n tilastojen mukaan (2024-2025) yksityiset työnantajat työllistävät noin 73 prosenttia kaikista työllisistä, joka tarkoittaa noin 1,8 miljoonaa henkilöä. Yksityiset työnantajat mahdollistavat siten pääosin valtion ja kuntien verotulot, joilla rahoitetaan pääosin Suomen hyvinvointiyhteiskunta ja sen palvelut.
Yhteiskunnallisesti yrittäjien ja yritystoiminnan merkitys on kiistatta merkittävää.
Tällä hetkellä kannattava yritystoiminta on vaikeampaa kuin se oli esimerkiksi koronan aikoina, erityisesti pienillä mikroyrittäjillä ja erikoiskaupoilla. Konkurssien ja lopettaneiden yritysten määrä on yli kaksinkertaistunut – tämä tilanne on synkin sitten 1990- luvun lamavuosien.
Parasta valtio- ja kuntatalouksien hoitoa on kiinnittää huomiota oman paikkakunnan yritystoiminnan vahvistamiseen. Kevään juhlakauden käynnistyessä sen voi tehdä helposti.
Hankitaan paikallisten ja kotimaisten yritysten palveluita ja fyysisiä tuotteita aina silloin kun se on mahdollista, vaikka hinnat olisivat kansainvälisten verkkoyritysten tuotteita kalliimpia.
Nuorten yritteliäisyyttä ja yrittäjyyttä tuetaan niin kotona kuin oppilaitoksissa entistä voimakkaammin ja nuorten työllistämiseen suunnatut palvelusetelit otetaan laajasti käyttöön.
Ennen kaikkea, puhutaan myönteisesti oman paikkakunnan ja seutukunnan yrityksistä.
Suomi ja Pohjois-Karjala seisovat risteyskohdassa, jossa tarvitsemme kipeästi talouskasvua ja uusia työpaikkoja. Ne eivät synny ostamalla ulkomailta, vaan yritysten kannattavuudesta, uskalluksesta investoida ja palkata työvoimaa. Suomi ei nouse lamasta tai kestävyysvajeesta ilman vahvaa, kasvavaa ja rohkeaa yrittäjyyttä. Tähän me kaikki voimme vaikuttaa omilla asenteilla ja valinnoillamme.
Ella Kärki
Yrittäjä, kaupunginvaltuutettu Nurmes, KD:n eduskuntavaaliehdokas 2027.