Valtionosuusuudistus lykkääntyy edelleen
Hallituspuolueet eivät löytäneet sopua kuntien valtionosuusuudistuksesta. Kokonaisuudistus ei etene tällä hallituskaudella ja uudistus lykkääntyy edelleen.
– Se on harmillista. Uudistus on kunnille välttämätön ja työtä sen eteen pitää jatkaa, kertoi kuntaministeri Anna-Kaisa Ikonen sosiaalisen median päivityksessään X:ssa.
Kuntien valtionosuusjärjestelmän uudistuksen piti tulla voimaan ensi vuoden alusta mutta valmistelun venyttyä hallitus taipui aikataulujen alla. Valmistelutyöt jatkuvat edelleen mutta lakiesitystä Orpon hallituskaudella ei saada valmiiksi.
– En harmittele tämän uudistuksen kaatumista. Jonkin esillä olleen mallin mukaan Juuka olisi ollut nettovoittaja, mutta tästä oli varmaan viisi erilaista versiota eikä lopullista saatu koskaan lausuntokierrokselle. Tällaisenaan tämä olisi ollut todella epäreilu Pohjois-Karjalan kunnille, kunnanjohtaja Henri Tanskanen sanoo.
Mitä kuntien valtionosuuksille seuraavaksi tapahtuu, selviää vasta vuosien päästä. Todennäköistä on, että lakijumppa alkaa alusta hallituskauden vaihtuessa.
– Pakko olisi aloittaa alusta. Käydä ensiksi läpi, mitkä ovat kuntien lakisääteiset tehtävät, poistettaisiin sote-erät ja niin edelleen. Tämä tulee olemaan vaikea prosessi, koska kuntien erot ovat niin valtavia. Ei tästä pysty sanomaan, mikä olisi oikeudenmukainen tapa, Tanskanen pohtii.