Vuolukivestä tehty kissanainen on hyvin kiinnostunut kädessään olevasta linnusta.
Minna-Liisa Riestola
Mikä saldo! 249 luettua kirjaa!
Kakkosluokkalaiset Inga Hyttinen (takana vas.), Vilma Koistinen ja Elle Pennanen istuivat lukutempauksen voittajan, Anni Nousiaisen (edessä oik.) seuraan nauttimaan hyvin ansaittua lukulounasta.
Sari Sirkkiä
Koli-lehti: Tekoäly testaa matkailualan viestintäosaamista ja kulkijan taitoa kysyä
Tekoäly on hyvä renki mutta matkanjohtajaksi sitä ei kannata päästää. Kysyjän on osattava kysyä, jotta tietoon voi luottaa.
Kannanotto: Paikallisjournalismin tulevaisuus on turvattava
Suvivirsi soi Juuassa halukkaille
Paaterin kirkossa virsitaulun 571 muistuttavat kevätperinteestä. Keskustelu Suvivirrestä käy kuumana.
Uusia tilanteita turvallisessa seurassa
Maija Varis Kontiolahdelta menee Jontte Juniorin kanssa pyykkinarun alta.
Minna-Liisa Riestola
Taitaja2028 järjestetään Joensuussa
"Tutuilla sanoilla voi tavoittaa jotain maagista"
Runotyöpajan luoja, luokanopettaja Anniina Autiolla on vaaleanpunainen näppäimistö, ei värin vuoksi vaan äänen vuoksi.
Minna-Liisa Riestola
Tarkastuslautakunta jätti arviointikertomuksensa Juuan kunnan vuodesta 2025
Tarkastuslautakunta Heidi Wilska (takana vas.), Piia Seppälä, edessä Tero Hiltunen ja Teemu Mustonen. Juha Saarelainen puuttuu kuvasta.
Juuan kunta
Maakuntaliitto ehdottaa kokeilualuetta – Juukaan ja Polvijärvelle tuulivoimaa?
Aluevaltuusto käsittelee kesäkuussa hyvinvointialueen alijäämän kattamista
Kirjailija Heikki Turunen katsoi Malanja-oopperaa pala kurkussa
Malanja-oopperan jälkeen Pasaa esittänyt Aamu Pulkkinen, kirjailija Heikki Turunen ja karjalan kielen asiantuntija Timoi Munne lauloivat Karjalan kunnailla lehtii puu.
Minna-Liisa Riestola
Karjalan kieli hallitusohjelmaan?
Arkistokuva.

