Juuan ja Kolin alueen puolueeton paikallislehti vuodesta 1969.
Uutiset
15.03.2018 05:12

Ahmovaaran koulun lakkautus valtuustolle

Juuan kunnanhallitus esittää hyvinvointilautakunnan ehdotuksen mukaisesti kunnanvaltuustolle, että Ahmovaaran koulu lakkautetaan 1.8.2018 alkaen.

Kouluverkkoselvitykseen ja Juuan kuntastrategian mukaiseen strategiseen linjaukseen perustuen hallitus esittää, että Ahmovaaran koulun koulussakäyntialue yhdistetään tuolloin Nunnanlahden koulussakäyntialueeseen.

Edelleen kunnanhallitus antaa valtuustolle tiedoksi, että Ahmovaaran koulun yhdistymisestä aiheutuvat kustannusvaikutukset on huomioitu vuoden 2018 talousarviossa. Kunnanhallitus käynnistää Ahmovaaran koulun lakkauttamispäätöksen jälkeen Ahmovaaran koulun koulukiinteistön tulevaisuuden ja myynnin valmistelun ja käy tässä yhteydessä neuvonpitoa paikallisten toimijoiden kanssa tavoitteena ratkaisut ja toteutus kuluvan vuoden aikana.

Valtuusto käsittelee Ahmovaaran koulun lakkautusta ensi maanantain 19.3. kokouksessaan.