Juuan kirkkoherran valinta alkaa alusta
Juuan uuden kirkkoherran valinta alkaa alusta, ja seurakunnan kirkkoneuvosto teki tiistain kokouksessaan uudet, asiaan liittyvät päätökset.
Uusintakierroksen syynä on tuomiokapitulin viime syyskuussa tekemä päätös, että kirkkoherran viran ensimmäinen täyttämismenettely raukeaa. Virkaan ei jatkoajan jälkeenkään ollut kelpoisuusehdot täyttävää hakijaa.
Nyt kirkkoneuvosto ehdottaa kirkkovaltuustolle, että seurakunta lausunnossaan tuomiokapitulille esittäisi Juuan kirkkoherran viran julistamista haettavaksi. Edelleen lausuntoon tuomiokapitulille esitetään liitettäväksi arvioinnit seurakunnan toiminnan ja hallinnon sekä talouden puuttumiskynnysten toteutumisesta tai toteutumatta jäämisestä
Kirkkoneuvosto keskusteli Juuan kirkkoherran viran erityistä tarpeista. Lausunnossa tuomiokapitulille esitetään todettavaksi, että kirkkoherralla tulee olla monipuolinen hallinnon, talouden ja henkilöstöjohtamisen asiantuntemus. Kirkkoherralta tulee olla hyvät vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot sekä tahto toimia koko seurakunnan parhaaksi hengellisenä johtajana.
Esityksen mukaan Juuassa kirkkoherran vaali toimitettaisiin välillisenä vaalina eli valtuusto valitsisi kirkkoherran. Tarja Hyykky jätti tähän kirkkoneuvoston päätökseen eriävän mielipiteen.