Kaija Huuhtanen uutena Suomen Paikallismedioiden hallitukseen
Suomen Paikallismediat Oy:n (SPM) yhtiökokous valitsi hallituksen uudeksi jäseneksi ESV-Paikallismediat Oy:n toimitusjohtajan Kaija Huuhtasen Keskisuomalainen-konsernista. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Loviisan Sanomien päätoimittaja Arto Henriksson KSF Media Ab:stä.
Hallituksessa jatkavat Seutulehti UutisOivan päätoimittaja-toimitusjohtaja Katri Linnikko Präntti Oy:stä, päätoimittaja Tarja Kojola Lapuan Sanomista, toimitusjohtaja Olli Ristimäki Huittisten Sanomalehti Oy:stä ja julkaisuliiketoiminnan johtaja Alpo Ohtamaa KPK Yhtiöt Oyj:stä, joka valittiin myös hallituksen varapuheenjohtajaksi.
Suomen Paikallismediat Oy on tilattavien paikallislehtien yhteisesti omistama valtakunnallinen myyntiyhtiö, joka tarjoaa jäsenilleen myös koulutusta sekä tietoa paikallislehdistä myynnin tueksi. SPM Oy:llä on 132 jäsenlehteä ja se tavoittaa printissä ja verkossa lähes pari miljoonaa suomalaista.
SPM:n tavoite on tuottaa hyötyä jäsenlehdilleen ja valtakunnallisen myynnin lisäksi SPM on toteuttanut koulutuspäivän paikallislehtien myynnin henkilöstölle jo kolmena vuonna. Vuotuisella Myyntitykki-kisalla on puolestaan haluttu kiinnittää huomiota myynnin henkilöstön ja heidän työnsä arvostuksen lisäämiseen.
Lisäksi SPM ja Sanomalehtien Liiton Paikallislehtijaosto ja Paikallislehtien Päätoimittajayhdistys PPY ry tiivistivät vuonna 2018 edelleen yhteistyötään tehdäkseen tilattavia paikallislehtiä ja niiden vahvuuksia entistäkin paremmin tunnetuiksi valtakunnan tasolla.