Kulmakivessä paikallisia tuotteita
Kolin kylälle avattiin tiistaina Kolin Kulmakiven Galleria. Galleriassa on myytävänä kolilaisia ja pohjoiskarjalaisia käsitöitä ja taideteoksia.
Myytävänä on tällä hetkellä noin 10 käsityöläisen ja taiteilijan töitä. Palvelu on täysin uusi ja vastaavia tuotteita ei ole muualla Kolilla myytävänä. Galleria-hankkeen takana ovat Ukko-Kolin Ystävät ry, Kolin Kulttuuriseura ry, Kolin Kotiseutuyhdistys ry ja Kukkonen-Määttänen kiinteistöt Oy. Myyntitoiminnasta vastaa Kolin Matkailuyhdistys ry.
Ukko-Kolilla on kolme matkamuisto- ja liikuntatarvikemyymälää: Koli Shop Retkitupa, Luontokauppa Vakka ja Spa Shop by Sokos Hotels.
– Pidän Kolin Kulmakiven Galleriaa erinomaisena lisänä kylän palveluihin, ja se täydentää koko alueen tarjontaa matkailijoille ja paikallisille, sanoo Kolin Matkailuyhdistys ry:n toiminnanjohtaja Veli Lyytikäinen.