Lähes 1 000 koiraa Nurmeksen näyttelyssä
Ensi viikonloppuna järjestetään Nurmeksen PielisAreenalla koiranäyttely, jonka järjestävät juukalaiset ja nurmekselaiset seurat yhdessä, ensimmäistä kertaa.
Lauantaina esittäytyy 500 koiraa, joita arvioi seitsemän tuomaria. Runsaslukuisimmat rodut ovat suomenajokoira, suomenpystykorva, berninpaimenkoira ja kääpiöpinseri. Harvinaisuutena on poitevin-rotuinen koira, joka on ensimmäinen rotunsa edustaja Suomessa.
Sunnuntaina koiramäärä on 400 ja kuusi tuomaria. Eniten esillä on shetlanninlammaskoiria, tiibetinspanieleita ja pitkäkarvaisia collieita.
Näyttelyn järjestelyissä tarvitaan molempina päivinä noin 50 talkoolaista. Juukalaisseuroista mukana ovat Juuan Kennelseura, Juuan Metsästysyhdistys, Juuan Metsä-Villet ja Vaikkojoen Erä.