Luistelukenttä avataan Kivenpyörittäjässä
Muutaman vuoden käytöstä poissa ollut Kivenpyörittäjän luistelu-, pallo- ja leikkikenttä avataan huomenna perjantaina. Kentälle tulee valaistus. Valoa riittää aina kello 23 saakka.
Lapsia ja lapsiperheitä ajatellen kenttä jäädytetään, joten siellä voi luistella ja pelata vaikka jääkiekkoa.
– Kun pakkastakin on luvattu kymmenkunta astetta, niin jouluna pääsee hyvin luistelemaan, kertoo kuntatekniikan päällikkö Seppo Portimo.
Kun lunta tulee enemmän, kenttäalueelle on tarkoitus tehdä myös pulkkamäki. Kunnalla ei ole kentälle säännöllistä viikonloppuhoitoa, mutta paikalle toimitetaan kolat ja lapiot. Vanhemmat voivat vaikka lastensa kanssa yhdessä aukaista kentän, jos lunta on enemmälti tupruttanut.
Kesällä kentällä voi esimerkiksi pelata palloa ja laskea liukumäkeä.