Omaishoitajat pääsivät valmiiseen ruokapöytään

Polvelan leirikeskuksesta kantautuivat ulos kauniit sävelet, kun sisällä kymmenkunta omaishoitajaa ja hoidettavaa lauloi kanttori Paula Korven johdolla.
Musiikkituokion jälkeen päästiin syömään kalasoppaa. Sattui hyvin, sillä ruokana oli kalakeittoa, joka on aikaisemmin kalastusta harrastaneen Tauno Kinnusen lempiruokaa.
– Sirkkakin on hyvä ruoanlaittaja, ja tekee myös hyvän kalakeiton, kalastusta aikaisemmin harrastanut Tauno Kinnunen antoi tunnustusta elämänkumppanilleen.
Kinnusen omaishoitajasta Sirkka Ignatiuksesta parasta virkistyspäivissä on juuri se, kun pääsee valmiiseen ruokapöytään.
Kädet pehmeiksi
Tauno Kinnunen ja Sirkka Ignatius olivat tulleet paikalle Vuokosta.
– Alkavaa Alzheimerin tautia sairastava Tauno on tarvinnut apuani jo viitisen vuotta, mutta olen saanut omaishoidontukea vasta vähän toista vuotta. Laitoksessa olisi, jos en toimisi omaishoitajana, Ignatius kertoi.
Heillä oli ensimmäinen kerta käydä seurakunnan järjestämässä virkistystilaisuudessa.
– Ehdottomasti tarpeellisiahan tällaiset päivät ovat. Ei haittaisi vaikka olisi useamminkin, Ignatius tuumasi.
Omaishoitajien virkistyspäivä alkoi kirkkoherra Jorma Hopan pitämällä hartaudella ja yhteisillä kuulumisten vaihdolla.
Omaishoitajien kädet saattavat joskus joutua koville, siksipä päivään oli suunniteltu myös käsihoitoa, jota antoi Juuan Omaiset ja Läheiset ry:n puheenjohtaja Ritva Väyrynen.
– Halusimme ilahduttaa tällä kertaa käsihoidolla omaishoitajia ja hoidettavia, ja käsihoito käy kaikille, Väyrynen sanoi.