Juuan ja Kolin alueen puolueeton paikallislehti vuodesta 1969.
Uutiset
29.06.2017 06:00

Tiistaina hilipastaan Ilvolankoskella

Kesän leikkimielinen kuntotapahtuma Heinäkuun Huoleton Hilipasu järjestetään Ilvolankoskella ensi tiistai-iltan. Kolmen tunnin aikana kiertävät joukkueet Ilvolankosken kenttää ja lopussa kierrosten määrä lasketaan yhteen.

Joukkueissa voi olla 4-12 jäsentä, jotka voivat olla esimerkiksi työ- tai peliporukoita, perheitä, eläkeläisiä tai yhdistyksiä. Joukkueiden ilmoittautumisaika päättyy perjantaina.

Kisassa palkitaan eniten kierroksia kerännyt porukka, pienimmän ja suurimman keski-iän omaava porukka sekä hienoimmassa hilipasu-asussa kiertänyt joukkue. Lisäksi palkitaan eniten joukkueelleen kierroksia kiertänyt osallistuja.

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Juuan Urheilijat, Juuan Jänne ja Juuan kunta. Kisailijat voivat virkistäytyä kisan aikana mehulla ja kuntojuomalla.