JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Poh­din­toja lipu­tus­päi­vien välissä

Olem­me viet­tä­neet evak­ko­jen ja ve­te­raa­nien muis­to­päi­vää, kah­te­na pe­räk­käi­se­nä maa­nan­tai­na si­ni­ris­ti­li­put ovat lie­hu­neet sa­lois­sa.

Ai­ko­ja, ai­ko­ja sit­ten sain esit­tää nuo­re­na lu­ki­o­lai­se­na pu­heen­vuo­ron ve­te­raa­ni­päi­vän juh­las­sa. Sil­loin juh­li­mi­sen pe­rin­ne oli vie­lä nuo­ri, kan­sal­li­ses­ti ve­te­raa­ni­päi­vää aloi­tet­tiin viet­tää vas­ta vuon­na 1987. Vuo­si­kym­me­niä sit­ten ve­te­raa­ne­ja ker­tyi kou­lun juh­la­sa­liin vie­lä kym­me­nit­täin.

Nyt jäl­ki­pol­vien teh­tä­vä­nä on päi­väs­tä ja vuo­des­ta toi­seen pi­tää huol­ta, et­tä muis­ton­sa ei him­me­ne, juh­liin osal­lis­tu­vien mää­rä on hu­ven­nut san­ka­ri ker­ral­laan.

Omas­ta juh­la­pu­hees­ta­ni muis­tan edel­leen kii­tol­li­suu­den, jota tun­sin nuo­re­na tyt­tö­nä ja jota tun­nen yhä, ny­kyi­sin eh­kä jopa sy­vem­min ja rii­pai­se­vam­min.

Lu­ki­o­lai­se­na pu­huin ve­te­raa­ni­juh­las­sa uk­kie­ni rin­ta­ma­ker­to­muk­sis­ta, sir­pa­leis­ta, joi­den ar­pia uk­ki esit­te­li ja jot­ka kul­ki­vat hä­nen se­läs­sään so­ta­muis­to­na vii­mei­sel­le mat­kal­leen as­ti. Toi­nen uk­ki, isä­ni­sä, il­moit­tau­tui rin­ta­mal­le it­se­näi­syys­päi­vä­nä 1939, al­le pa­ri­kymp­pi­se­nä nuo­ru­kai­se­na. Ukin ja mum­mon avi­o­lii­ton al­kua lei­ma­si­vat sota, su­vun evak­ko­mat­ka ja La­pu­an vuo­det.

Evak­ko­jen kun­ni­ak­si jär­jes­tet­ty ko­ti­seu­tuil­ta on ke­rän­nyt val­ta­vas­ti kii­tos­ta ja ke­hu­ja, kii­tos Juu­ka-seu­ran puo­les­ta vie­lä kai­kil­le teil­le ti­lai­suu­teen osal­lis­tu­neil­le! Evak­ko­tai­pa­leel­le läh­tö ja ve­te­raa­nien työ rin­ta­mal­la lin­kit­ty­vät sau­mat­to­mas­ti toi­siin­sa, sik­si on eri­no­mais­ta, et­tä si­ni­ris­ti­li­put lie­hu­vat pe­räk­käi­sil­lä vii­koil­la, kuin vah­vis­taak­seen sa­no­maa, joka ei saa unoh­tua.

Int­ti­ju­tut ovat ar­ki­päi­vää per­he­pii­ris­säm­me. Nyt olen it­se nuo­ren luut­nan­tin äi­ti, mi­ni­ä­kin ja po­jan lap­suus­ka­ve­ri pa­la­si­vat juu­ri ker­taus­har­joi­tuk­sis­ta. Nuo­ril­la su­ku­pol­vil­la on sel­väs­ti kas­va­va mut­ta edel­leen vain häi­väh­tä­vä ym­mär­rys sii­tä, mil­lai­sen tai­pa­leen so­ta­su­ku­pol­vet kul­ki­vat.

Evak­koil­las­sa Seu­ran­ta­lol­la ja­et­tiin muis­to­ja mo­nin ta­voin. Mus­ta­val­kois­ten, pien­ten ja jo hau­rai­den va­lo­ku­vien li­säk­si ko­din ruo­ka­pöy­däl­lä tai su­vun kiik­ku­tuo­lil­la on myös roo­lin­sa muis­tois­sa.

Mei­dän su­kum­me kiik­ku­tuo­lis­sa kei­nut­tiin jo Suis­ta­mol­la, sit­tem­min sii­nä le­kut­ti rin­ta­mal­ta pa­lan­nut uk­ki las­ta pol­vel­laan. Kiik­ku­tuo­lil­la on kun­ni­a­paik­kan­sa tu­vas­sa ku­ten evak­ko­kuor­mas­sa keik­ku­neel­la pie­nel­lä koi­vu­pöy­däl­lä. Pöy­dän pin­taan ovat piir­ty­neet su­ku­pol­vien ar­ki­set het­ket, ko­lot ja kol­hut on ai­ka pyö­ris­tä­nyt. Ar­pia ne ovat edel­leen, koi­vu­kin muis­taa mat­kan­sa.

Pa­ras­ta rau­han­kas­va­tus­ta nuo­ril­le pol­vil­le on, kun su­ku­jen kiik­ku­tuo­lit, pöy­tien ta­ri­nat, su­ku­jen va­lo­ku­vat ja so­ta­muis­tot vaa­li­taan edel­leen. Me em­me saa edes­men­nei­tä ta­kai­sin mut­ta hei­dän an­ta­man­sa uh­ri­lah­ja on joka päi­vä ym­pä­ril­läm­me. Yh­tä lail­la on mer­ki­tys­tä sil­lä, mi­ten ker­rom­me eva­kois­ta ja ve­te­raa­neis­ta li­pu­tus­päi­vien vä­lis­sä.

Lue myös